SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Dosa 2793374
nr 279 3374
Dosa
med lock+ ströare, silver, 1800-tal
Utrop:
100 kr
Såld:
350 kr
måndag 27 oktober 2003
100 kr
200 kr
250 kr
300 kr
350 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver